Witamy w Naukowej Akademickiej Sieciowej Bibliotece Internetowej

NASBI jest internetową biblioteką e-booków, skierowaną do szerokiego grona czytelników, dla których wiedza i rozwój osobisty przełożone na naukowe i zawodowe kompetencje są kluczowe w postrzeganiu swojej przyszłości.

NASBI to oparta na nowoczesnej technologii platforma edukacyjna dostępna dla studentów, pracowników, przedstawicieli kadry zarządzającej i kadry akademickiej, którzy w ramach instytucji (np. uczelni lub szkoły, przedsiębiorstwa, biblioteki) otrzymali dostęp do e-bookowych zasobów wypożyczalni. Dowiedz się, jak z nich korzystać w nowoczesny, wygodny i błyskawiczny sposób. Jak czerpać z doświadczeń tysięcy autorów, profesjonalistów, naukowców i uznanych specjalistów.

Ogólnie o NASBI

Rozwiązanie to jest adresowane do segmentu B2B (firm, uczelni wyższych, bibliotek, jednostek samorządowych; obecnie nie jest dostępne dla osób prywatnych). Użytkownik w ramach wykupionego abonamentu może korzystać z bogatej oferty książkowej. Czytanie odbywa się za pomocą komputera lub innego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę internetową (wymagana obsługa HTML4 lub Flash) oraz dostęp do internetu. Na etapie podpisywania umowy instytucja może ustalić, jaki zakres tematyczny oferty ją interesuje, a następnie wykupić dostęp wyłącznie do tej grupy książek. Istnieje również możliwość zakupu dostępu do wszystkich nowości, które pojawią się w czasie obowiązywania umowy.

Jestem wydawcą i chcę przystąpić do NASBI

Jeśli chcesz, aby publikacje Twojego wydawnictwa znalazły się w internetowej bibliotece NASBI i na komercyjnych zasadach trafiły do jak najszerszego grona odbiorców, prosimy o kontakt. Na Twoje pytania odpowie

Główne zalety NASBI:

 • NASBI jest platformą wypożyczania książek dostępną wyłącznie w sprzedaży B2B.
 • To instytucje (biblioteki lub korporacje), a nie pojedynczy użytkownik, opłacają dostęp do zasobów dla czytelników (studentów lub pracowników).
 • Jedyna platforma zawierająca obszerną ofertę GW Helion oraz Wydawców współpracujących - skierowaną dla Informatyków, Ekonomistów, Prawników, działów HR oraz przedstawicieli wolnych zawodów.
 • Każda instytucja ma dostęp wyłącznie do wcześniej zamówionych i opłaconych tytułów.
 • NASBI monitoruje liczbę wypożyczeń i dostępnych kategorii, a także liczbę dostępnych kopii i czas ich wykorzystania.
 • Dostęp do zasobów platformy jest możliwy z poziomu sieci komputerowej zarejestrowanych uczelni i korporacji. Poza siecią komputerową instytucji z NASBI mogą korzystać wyłącznie uprzednio zweryfikowani użytkownicy.
 • Książki dostępne w NASBI są chronione autorską technologią zabezpieczania e-booków znakiem wodnym.
 • Czytelnik korzysta z systemu wyłącznie w trakcie łączności z siecią internetową.
 • Wypożyczonych e-booków nie można drukować. Nie można też kopiować ich fragmentów.
 • Powszechna, komercyjna biblioteka i czytelnia to forma walki z nielegalnym kopiowaniem i rozpowszechnianiem Twoich książek.

Reprezentuję instytucję i chcę zamówić dostęp do zasobów NASBI

Skala zasobów NASBI, zróżnicowanie tematyczne e-booków i zrozumienie Twoich potrzeb są kluczowe w dopasowaniu oferty biblioteki do instytucji, którą reprezentujesz. Prosimy więc o kontakt z przedstawicielem biblioteki, na Twoje pytania odpowie Konrad Kosiński: .

Konto użytkownika

Aby korzystać z usługi NASBI, trzeba założyć indywidualne konto. Możesz to zrobić na stronie http://nasbi.pl/rejestracja.html. Po założeniu i aktywowaniu konta (na podany adres e-mail otrzymasz odpowiedni link aktywacyjny, który należy otworzyć w przeglądarce stron WWW) możesz rozpocząć korzystanie z zasobów biblioteki. Jeżeli masz konto w jednej z księgarni GW Helion (helion.pl, ebookpoint.pl, onepress.pl, sensus.pl, septem.pl, bezdroza.pl), możesz je wykorzystać do logowania w systemie NASBI.

Dostęp do zasobów

Jeżeli korzystasz z NASBI w siedzibie swojej firmy i ma ona stały adres IP, to bezpośrednio po zalogowaniu zobaczysz dostępne książki. W przypadku gdy firma nie posiada stałego adresu IP lub po prostu chcesz skorzystać z NASBI w domu, konieczny jest specjalny kod autoryzacyjny. Otrzymasz go od swojego pracodawcy.

Autoryzacja konta za pomocą kodu

Jeżeli chcesz korzystać z usługi NASBI w innym miejscu niż siedziba firmy, konieczna jest autoryzacja. Odpowiedni kod otrzymasz od swojego pracodawcy lub instytucji, która zapewniła Ci dostęp do NASBI. Aby dokonać autoryzacji, należy utworzyć prywatne konto w systemie, a następnie zalogować się za jego pomocą. Po zalogowaniu w oknie przeglądarki pojawi się pole o nazwie Kod dostępu. Należy wpisać w nim odpowiedni kod i zatwierdzić go za pomocą przycisku Wyślij. Czynność ma charakter jednorazowy i nie będzie wymagana w przyszłości. Od tej chwili możesz korzystać z NASBI w dowolnym miejscu.

Korzystanie z NASBI

Aby wyszukać interesującą Cię książkę, możesz skorzystać z rozbudowanego drzewa kategorii widocznego przy lewej krawędzi okna przeglądarki lub z wyszukiwarki, która pozwala na przeszukiwanie zasobów według tytułu, opisu, autora, ISBN oraz wydawnictwa. Lista książek spełniających zadane kryteria wyszukiwania zawiera informacje o:

 • tytule,
 • autorze,
 • liczbie dostępnych egzemplarzy (to informacja o tym, ile kopii danej książki jest dostępnych w ramach abonamentu wykupionego przez Twoją firmę lub instytucję),
 • czasie, na jaki książka może zostać wypożyczona (po jego upływie e-book zostanie automatycznie zwrócony do biblioteki).
Aby rozpocząć lekturę książki, która Cię interesuje, kliknij przycisk Pożycz widoczny obok tytułu. Książka trafi na Twoją półkę i będziesz mógł z niej korzystać przez ustalony czas (widoczny w polu Czas wypożyczenia). Jeżeli liczba dostępnych egzemplarzy wynosi zero, oznacza to, że wszystkie wykupione licencje zostały wykorzystane. W takim wypadku musisz zaczekać, aż inni pracownicy Twojej instytucji zwrócą kopie interesującej Cię książki. Jeżeli czas wypożyczenia wynosi na przykład 14 dni, to po jego upływie kopia książki zostanie automatycznie zwrócona do puli biblioteki i inne osoby będą mogły z niej skorzystać. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ponownie wypożyczył tę samą pozycję. Wypożyczone przez Ciebie książki są widoczne na półce, która wyświetla się bezpośrednio po zalogowaniu się na koncie. Aby przejść do lektury e-booka znajdującego się na półce, wystarczy kliknąć jego okładkę, a potem wybrać opcję Czytaj. Istnieje możliwość oddania książki przed czasem. Aby dokonać zwrotu, należy kliknąć miniaturę okładki na półce, a następnie wybrać opcję Oddaj.